Jest to tryb przeznaczony dla podmiotów niewypłacalnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w ich wykonaniu przekracza trzy miesiące. Niezwykle istotną rolę odgrywa więc czas – każdy dzień zwłoki może doprowadzić do nieodwracalnych skutków.
W przypadku spółek kapitałowych należy pamiętać o ryzyku odpowiedzialności majątkiem osobistym członków zarządu oraz o przepisach karnych zawartych w Kodeksie spółek handlowych. Trzeba bowiem wiedzieć, że zgłoszenie wniosku o upadłość jest obowiązkiem dłużnika – zgodnie z art. 21 ust.1 Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe dłużnik ma na to 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Nie warto zatem zwlekać i w przypadku pierwszych oznak utraty płynności finansowej skontaktować się z doradcą restrukturyzacyjnym. Nasza kancelaria pomoże Państwu wybrać właściwą drogę.
Jeżeli restrukturyzacja okaże się niewykonalna, nie oznacza to jeszcze zamknięcia wszystkich możliwości. Postępowanie upadłościowe powinno być prowadzone w taki sposób, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeżeli okoliczności na to pozwolą – przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane.
Polski ustawodawca przewidział w zakresie upadłości dwie możliwości:
Postępowanie z możliwością zawarcia układu
postępowanie to ma charakter restrukturyzacyjny, wierzyciele mają być zaspokojeni w sposób przewidziany w układzie, a przedsiębiorstwo nie ulega likwidacji.
Postępowanie z likwidacją majątku
środki uzyskane z likwidacji majątku są przeznaczane na zaspokojenie zobowiązań wobec wierzycieli. Majątkiem upadłego zarządza i likwiduje go syndyk wyznaczony przez sąd.